Péče o jezírko

Jak pečovat o jezírko

Zahradní jezírko vyžaduje péči po celý rok. Na jaře je potřeba jezírko po zimě důsledně překontrolovat, zjistit stav a počet ryb, odstranit nečistoty a po spuštění filtru aplikovat startovací bakterie, které si můžete zakoupit zde. V létě to v jezírku nejvíce žije, a proto je potřeba častěji kontrolovat kvalitu vody, průběžně se starat o rostliny a ryby. Na podzim je nutné jezírko pravidelně čistit od napadeného listí, odstraňovat odumřelé části rostlin a postupně provádět přípravy na zazimování. Přes zimu nechte všechny technologie jezírka vypnuté a zamezte kompletnímu zamrznutí vodní hladiny, aby se do jezírka mohl dostat kyslík. Pokud potřebujete poradit s péčí o jezírko, můžete se na nás obrátit.

Péče o ryby v jezírku

Mezi ryby, které se v zahradních jezírkách pěstují nejčastěji patří japonští KOI kapři nebo jeseteři. Vhodné ryby do jezírka jsou také Veslonos americký, Ostroretka stěhovavá, Slunka obecná nebo třeba Karas zlatý. Pokud je jezírko nové, doporučuje se osadit jej rybami až po vytvoření biologické rovnováhy, což může trvat 1-2 měsíce. Stav ryb v jezírku je potřeba pravidelně kontrolovat. Nemocné ryby se nejčastěji poznají podle toho, že nepřijímají potravu, mají změny na povrchu těla a nezvykle se pohybují. Nemocnou rybu je potřeba dát do karantény a poradit se s odborníkem na dalším postupu.
Ryby se doporučuje krmit častěji po menších dávkách. Jakmile teplota vody v jezírku klesne pod 12° C, s krmením přestaňte, jelikož zejména KOI kapři v zimě nedokážou potravu strávit. V zimě zabraňte zamrznutí celé plochy jezírka pomocí plováku, topného tělesa nebo např. čerpadla. Pomoci vám také může klasické polití ledu horkou vodou, vyhněte se sekání do ledu. Jakmile na jaře teplota vody dosáhne 12°C, začněte ryby opět krmit.

Péče o vodní rostliny v jezírku

Vodní rostliny v jezírku potřebují pravidelnou péči. Mezi nejčastější rostliny, které jsou na hladinách jezírek k vidění bezesporu patří oblíbené lekníny. Existuje ovšem velké množství dalších druhů rostlin, kterými si můžete své jezírkou zkrášlit. Jiné rostliny jsou vhodné pro vysazení na břeh jezírka, jiné se zase hodí do bahenní části a jiné druhy rostlin se hodí do mělčiny či do hluboké vody.

Ideální doba pro sázení a hnojení rostlin je samozřejmě jaro. Osázení jezírka je vhodné nejprve důkladně promyslet tak, aby všechny rostliny měly dostatek prostoru a zároveň nepřekrývaly celou hladinu jezírka. Rostliny proto sázejte do skupin raději v menším množství. Podle toho, zda chcete s rostlinami manipulovat, je umístěte buďto do nádoby nebo je zasaďte přímo do dna. Během léta a podzimu rostliny pravidelně kontrolujte a odstraňujte jejich odumřelé části, které by mohly tlením znečišťovat jezírko a snižovat kvalitu vody. U leknínů je potřeba udržovat čisté listy. Před zimou je nutné jezírko zazimovat. Pokud okolo jezírka pěstuje rostliny choulostivé na chlad, nezapomeňte je přenést do tepla. Lekníny je potřeba sestřihnout a umístit do největší hloubky. Přes zimu je také žádoucí nechat v jezírku rákosí, které zajišťuje přísun kyslíku pod zmrzlou hladinu.

Kontrolování kvality vody v jezírku

Kvalitu vody v jezírku je potřeba pravidelně kontrolovat. Jedině tak můžete zajistit rybám i rostlinám ve vodě vhodné podmínky pro život. Pro kontrolu vody si můžete pořídit speciální testovací soupravu nebo si nechat vodu odborně analyzovat.
Voda v jezírku by měla splňovat parametry jako má pitná voda, zároveň je potřeba kontrolovat pH (pH 6-8), tvrdost vody (8-14°dGH), karbonátovou tvrdost (5-12° KH), přítomnost kyslíku (min. 6 mg/l.), hodnoty nitrátů (do 10 mg/l), přítomnost nitritů (nežádoucí), přítomnost mědi (max. 0,01 mg/l), přítomnost čpavku (nežádoucí) a teplotu vody (max. 28 °C).